Staff List

Senior Leadership Team
Aimee Mitchell - Headteacher
Simon Weir
- Deputy Headteacher
Gary King - Deputy Headteacher
Gemma Hunt - Assistant Headteacher
Carrie-Ann McMillan - Assistant
Headteacher
Alison Moxey - Assistant Headteacher
John Potter - Assistant Headteacher

Teaching Staff
Gemma Adams - Teacher of History - Head of Year 11
Roger Adams - Teacher of Science

Sarah Baker - Teacher of Mathematics
Rachael Brown - Team Leader Science
Melanie Burrows - Teacher of Food Technology
Debbie Carter – Teacher of Science/Education Support Assistant

Lucie Caspar - Teacher of PE
Ivan Chrisene - Teacher Responsible for RE
Kelly Collins - Teacher of Textiles
Aidan Davey - Teacher of Mathematics
Wayne Doidge - Teacher of Compuer Science
Eleanor Elphick – Teacher of Science

Jenny Emeleus - Teacher of Mathematics
Joanna Eveleigh - Teacher of Mathematics
, Deputy SENCO
Sue Fielder - Teacher of Modern Languages
, Deputy SENCO, Head of Year 8
Maria Freestone – Deputy Team Leader English
Natalie Gee - Teacher of English
Alex Goldman – Teacher of PE - Head of Year 10

Henry Goldson – Link Teacher – Head of Year 7
Helen Goode –Team Leader English
Amber Hughes - Teacher of Textiles and Art
Claire Honeywill - Teacher of Dance
Garry Hooper – Team Leader PE
Emily Humphries - Teacher of English
Greg Ireland - SENCO
Marie Knights - Teacher of Modern Languages and English
Karen Lambert - Teacher of Drama, G&T Co-ordinator
Sarah Larner - Team Leader Technology
John Miller – Team Leader Geography – Outdoor Education Lead

Martin Murphy - Team Leader Mathematics
Hugh Ogilvie - Teacher of English
Mark Peggs - Teacher of RE and Geography, Ethnic Minority Achievement Coordinator(Pastoral)
Huw Phillips - Team Leader - History
Rob Preece - Deputy Team Leader Mathematics
Kelda Richards – Team Leader Modern Languages
Nathaniel Rogers - Teacher of Geography
Isabel Sastre - Teacher of Art and Photography
Charlotte Scott - Teacher of History
and English
Kate SImons - Teacher of Science
Garin Spiess - Deputy Team Leader Science

Richard Toomer – Team Leader EPA, Teacher of Music
Clare Toomey - Teacher of PE
Sam Watts - Teacher of Technology
Tim Watts - Teacher of Science - Head of Year 9

Support Staff


Jenny Bickham – Educational Support Assistant

Mike Buckingham - D&T Technician
Tracey Budd - Technology Technician
Diane Burch - Business Team - Cover Manager

Sally Burch - Resources Technician

Clair Byron - Cover Supervisor and Outdoor Education Administrator
Debbie Campbell-  Education Support Assistant
Kate Campbell Bellis - Deputy Designated Safeguarding Lead
Dan Cheesman - Science Technician

Teresa Congreve - Receptionist
Ben Conibear – Music Technician
Anne Croft - Examination Officer
Alison Davey - Special Educational Support Assistant and EMA
Lyn Day - Main Educational Support Assistant
Joanna Duffin – Clerk to Governors

Doreen Duffy - Meal Time Assistant
Tracey Duffy -  Educational Support Assistant
Susy Dunne -  PR and Marketing Coordinator
Barbara Harrad - Business Administration Coordinator
Paul Herbert - Isolations Manager

Ben Heywood - Deputy Designated Safeguarding Lead
Tim Hingley - Senior Science Technician

Ruth Kelly - Special Education Support Assistant
Amanda Kenyon - Educational Support Assistant

Sarah King - Librarian

Tracey Kitcher - Cover Supervisor
Janet Lee – Transition and ALT Administrator
Sam Luke – Data Manager

Simone Marillier –  Education Support Assistant
Louise Monaghan -
Education Support Assistant
Francoise Metay - PA to the Headteacher

Lisa Moore - Deputy Designated Safeguarding Lead –Pastoral Support Manager
Debbie Naden - Student Team - Attendance
Kevin Peters - IT Technician

Caroline Powell – Inclusion Coordinator

Maria Rodriguez-Pressman - MFL Education Support Assistant
Emma Ryan - Special Education Support Assistant
Rebecca Severn - Education Support Assistant
Caroline Skidmore - Senior Resources technician
Sally Stoakes – Special Education Support Assistant

Donna Taylor - Meal Time Assistant
Jan Taylor –
Mentor and Post 16 progression
Michelle Tear -
Special Education Support Assistant
Beth Thompson – Education Support Assistant

Feature


Exe Valley Challenge

Another amazing Exe Valley Challenge July 3rd 2016 This was our seventh year running Exeter’..

More >>



News feed


Sports News January 2017

Outstanding runs at the Devon and South West Cross-Country Championships After performing brilliant..

More >>



Early finish for Christmas

Isca Academy End of Term Friday 16 December is the last day of term. This will be a short day endin..

More >>